test
x

'Panorama 1326 Bursa' Fetih Müzesi

  Yazı Boyutu - 14 +

“Fetih Tarihine Canlı Hafıza”
PANORAMA 1326 BURSA
Başlangıç Tarihi: 15 Eylül 2015
Bitiş Tarihi: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 8.388 m²
Otopark Alanı: 3.160 m²

2019 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle müzenin resmi açılışı yapıldı.
-
Bursa’nın tarihi, kültürel ve sosyal zenginliklerinin yansıtıldığı “Panaroma 1326 Bursa Fetih Müzesi” şehrimize kazandırdığımız kalıcı eserler arasında önemli bir yere sahiptir.
-
23 yıl süren kuşatma sonucu barışla ve sabırla alınan Bursa’nın köklü tarihine ışık tutacak müze fikri, 2009 yılında filizlendi ve tarihçilerin kutbu, dünyaca ünlü Tarihçi Prof. Dr. Halil İNALCIK’ın 2011 yılında projenin baş danışmanlığı görevini üstlenmesiyle birlikte fiili olarak başladı.

-
Fetih gününde Bursa’yı tam panoramik olarak yansıtan ana tema resmi, 360 derecelik panoramik fotoğraflar ve topografya haritaları sayesinde, gerçeğe uygun olarak resmedilerek eskiz çalışmaları yapıldı.

- Kubbe içerisindeki yaklaşık 2.500 m² yüzeyi kaplayan Panoramik resimde 10 bin insan ve hayvan figürü, Osmanlı ve Bizans döneminde kullanılan askeri ve sivil kıyafetler, araç gereçler ve dönemin mimari özellikleri,
titiz araştırmalar sonucunda tarihi kaynaklara ulaşarak, her biri alanında uzman Danışma Kurulu Üyelerimizin katkılarıyla resmedildi.

- Sanatsal çalışmalarla eş zamanlı olarak mimari projelendirme çalışmalarına da Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından 2013 yılında başlandı.

-
Bu çalışmalar sonucunda köklü tarihimize, kültürümüze can verecek, kalıcı hafıza oluşturacak örnek bir müze çalışması başlatarak; Bursa’da fetih gününü canlandırdığımız Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nin temelini 15 Eylül 2015’te attık.

-
Panoramik müze; ana tema canlandırma salonu, konferans, toplantı, sergi salonları, 1000 kişilik forum ve etkinlik alanı, hediyelik eşya satış reyonu, kütüphane, kafeterya ve idari bölümlerden oluşuyor.
-
Tarihi bölgeye ‘Doğu Kapısı’ olacak formda yapıldı.
-
Ekolojik mimarlık anlayışının gerekliliklerini yerine getirdi. Enerji verimliliği ilkesine göre Yeşil Bina formunda inşa edildi.
- 42 metre çapındaki kubbe ile dünyanın tam panoramik en büyük müzesidir.

- Müze, Bursa’nın Beylikten Cihan Devletine uzanan yolculuğunu anlatıyor.
-
Müzede Bursa’da medfun bulunan 6 Osmanlı padişahının ve onların zamanındaki sosyal hayatı anlatan 16 adet tablo yer alıyor.
- Enerji ve çevre dostu tasarım özelliği gösteren müze binası, uluslararası LEED sertifikası alabilecek teknik donanıma sahip.
- Binanın çatısı yeşil bina formuna uygun olarak inşa edildi.
-
Panoramik Müze’nin bir diğer ayırt edici özelliği de Bursa’nın daha önce bu özelliklere sahip olmayan bir binanın üniversite ortamında hazırlanmasıdır.
-
Konum itibarıyla hanlar bölgesinin Doğu Kapısı olan müze, Kayhan, Okçular, Irgandı Köprüsü ve Kapalı Çarşı'ya yakınlığı sayesinde bölge turizmine ve ekonomisine önemli katkılar sağladı.
-
Yapılan planlama ile turist otobüsleri şehir içi trafiğine girmeden ve trafiği kilitlemeden burada park edebiliyor. Ziyaretlerine bu noktadan başlayan ziyaretçiler, hazırlanan tarihi miras haritaları rehberliğinde Kayhan-Okçular- Irgandı Köprüsü, Kapalıçarşı ve Tarihi bölgeye kadar yaya aksı ile hem Bursa’yı gezecekler hem de tarihi mekânları ziyaret etmiş ve alışveriş yapmış oluyorlar.
-
Böylece ziyaretçiler hem Osmangazi’deki tarihi dokuyu bir bütün olarak gezmiş ve öğrenmiş oluyor hem de bölge canlanarak, ticaret hacmi artıyor.

E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :