test
x

Tahtakale Çarşısı Yenileme Projesi

  Yazı Boyutu - 14 +

Bursa’nın ilk çarşısı olan ve Hisar yakınlarına Tahtel Kale  (Kale altı – Kale Dibi)olarak kurulan Tahtakale Çarşısı’nı restorasyonla yeniliyoruz.

Asırlardır farklı meslek kollarını kucaklayan çarşı, günümüzde köylü pazarı olarak hizmet veriyor. Şu anda çevre köylerden gelen köylülerin ve esnafın ürünlerini sattığı çarşıda daha sağlıklıklı koşullarda ticaret imkanı sağlamak için burada bulunan 54 dükkan belediyemiz tarafından baştan sona yenilenecek.

  • Dükkanlarımızın cephe doğramaları, saçakları, dükkan tabelaları ve ürün teşhir tezgahları yeniden düzenlenecek. Hem depolama, hem de teşhir imkanı olan tezgahlar yapılacak. 24 adet tezgahın üst örtüleri demir konstrüksiyon ve yarı şeffaf polikarbon malzeme ile kapatılacak. Orta bölümdeki yaklaşık 1.500 metrekare alanda zemin kaplama ve peyzaj çalışması yapılacak.
  • Anıt çınarın bakımı ve peyzaj da yapacağımız çalışmaları bir yılda tamamlayacağız
  • Tahtakale’de yürüteceğimiz yapacağımız restorasyon tarihimizi koruyan kültürümüze hizmet eden bir proje olmasının yanı sıra ticaret hacmini arttıracak ve unutulan geleneklerimizi yeniden canlandıracak.

E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :