x

Somuncu Baba Evi,Fırını ve Kültür Merkezi

  Yazı Boyutu - 14 +

  • Osmangazi Belediyesi Ulu Camii’nin yapımı sırasında çalışanlara ekmek taşıyarak destek veren  büyük Evliya  Somuncu Baba’nın Fırını’nı kamulaştırarak restorasyon çalışmalarına 2013 yılında başladı.
  • Proje kapsamında bahçedeki müştemilat yıkılarak Tarihi Varlıkları Koruma Kurulu onayı ile yeniden aslına uygun olarak yapıldı. Somuncu Baba Evi eklentileri de kamulaştırılarak projeleri hazırlandı. İlk bölümü 2016 yılı Ramazan ayında hizmete giren Somuncu Baba Fırını Kültür Merkezi ikinci etap çalışmaları ile birlikte yapılacak düzenlemelerin ardından, çilehane ve fırının bulunduğu alan, tamamen düzenlenerek bir bütün olarak hizmet verecek.

 

  • Somuncu Baba Evi ve Fırını Kültür Merkezi restorasyon çalışmalarında zemin katında çilehane olan mekan korunacak, pencere doğramaları değiştirilecek, depo olan bölümdeki giriş kapısı ahşap olarak değiştirilecek, mekanın ahşap kaplama olan zemini pişmiş tuğla olarak yapılacak. Yapının zemin katına oda ve çay ocağı olarak işlevlendirilerek ilave yapılacaktır.

 

  • Somuncu Baba Evi’nin bahçesinde bulunan 2 katlı kagir yapı, bodrum kat ve zemin kattan oluşmaktadır. İşlevlendirmeden sonra bodrum olan bölüm mutfak olarak, dükkan olan kısım da servis alanı olarak kullanılacaktır. Her iki mekan arası açılacak ve rampa ile geçişi yapılacak.

 

  • Hamam sokaktan girişi daha rahat yapılabilmesi için tuvaletler kaldırılarak iki oda arasındaki duvarda kaldırılacak ve tek bir salon haline getirilecektir. Gelen ziyaretçilerin dinlenmesi için düzenlenecektir. Mutfak kısmı da idarenin kullanacağı bir yer olacaktır. Yapının pencereleri ahşap olarak değiştirilecek servis alanının kapısı ve camekanları değiştirilecektir. Cephesinde de bodrum kat duvarı ve bahçe duvarı zemin kat seviyesine kadar taş duvar olarak kalacak, sıvanmayacak.

 

  • Yapının üst katında bay tuvalet, bay abdestlik , engelli tuvalet ve depo yapılacak. Mekanın duvarları beton, zemini seramik kaplama, bahçeye bakan duvar yerine açıklığı olan ahşap kafesli paravan konulacak. Mekanda alt kata iniş merdivenleri yapılacak.

 

  • Somuncu Baba Fırınının bahçesinde peyzaj çalışması yapılarak ve zemini düzeltilip doğal taş kaplama yapılacak. Bahçede ayrıca ahşap şadırvan yapılacak. Ziyarete gelen engelli ve yaşlıların rahat girip çıkabilmeleri için rampa, engelli asansörü yapılacak.

 

  • Somuncu Baba Evi ve Fırını Kültür Merkezi Tarihi dokusu korunarak restore edilip, Bursa turizminin hizmetine sunulacak.

 

E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :
Soğanlı Kentsel Dönüşümü CANLI İZLEYİN