x

Panorama 1326 Bursa Panoramik Müze

  Yazı Boyutu - 14 +

Köklü tarihimize kalıcı hafıza oluşturmak, Osmanlı Devleti’ni Cihan Devletine taşıyan Bursa’nın köklü tarihini anlatmak, canlandırmak ve gerçek ihtişamı ile gözler önüne sermek için projelendirilen Panorama 1326 Bursa Panoramik Müze 2017 yılında hizmete giriyor. 

  • Panoramik müze, ana tema canlandırma salonu, sergi salonları, toplantı salonları, kafeterya ve idari bölümlerden oluşacak.

Kubbesel mimarisi ile tam panoramik müze olarak inşa edilen Panorama 1326 Bursa ziyaretçilerine 3 boyutlu olarak Fetih Günü’nü yaşatacak. 

Bursa’nın varoluşunun simgesi olan değerler de panoramik müzede manevi anlamlarına uygun olarak kullanılacak.

Uludağ Osmanlı’nın gücünü  ve azametini,   Ulu Çınar, Osmanlı’nın köklü tarihini ve herkesi gölgesinde toplayan birleştiriciliğini simgeleyen fotoğraflarla Cihan Devleti’nin kapılarının açıldığı  günün resminde yer alacak.

Bursa’nın önemli değerleri olan Cilimboz Deresi, Pınarbaşı Suyu, Gökdere, gibi yerler de panoramik müzede o anki hali ile resmedilecek.

Bursa’nın fethinde önemli rol oynayan Balabancık  ve Aktimur Hisarları da müzede yer alacak.

Tüm bunlarla birlikte;

Fetih içerisinde bir yandan da günlük hayatın devam ettiğini gösteren  ateşler üzerine konulmuş yemekler, ekmek pişiren Türkmen kadın kompozisyonları, çalkanan yayıklar, koyun sürüleri ve çoban köpekleri gibi figürlerle ve üç boyutlu objelerle ziyaretçiler kendilerini fetih anının içerisinde hissedecekler.

Müzede yer alacak 16 tabloda da Beylikten Cihan Devletine uzanan süreç resmedilecek.

Bursa’da kabri bulunan padişahların dönemlerine ait eserler ve bilgiler de tablolarla anlatılacak.

Dönemi anlatan kısa bir filmle karşılanan ziyaretçiler müzeyi gezerken filmin anlattıklarını anlamlandırmış olacak. 

Dünyanın ikinci tam panoramik müzesi olacak Panorama Bursa 1326 Müzesi, 3 boyutlu tasarımı, balmumu heykelleri ile de bir ilki oluşturacak.

E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :
Soğanlı Kentsel Dönüşümü CANLI İZLEYİN