x

Kaliteli Yaşam Merkezi Projesi

  Yazı Boyutu - 14 +

Osmangazi Belediyesi, sosyal belediyecilik görevinin bir parçası olarak, Osmangazi’de ve Bursa’da yaşayan yaşlı ve engellilere hizmet verecek Yaşlı Bakım Evi ve Alzheimer ve engelliler için rehabilitasyon merkezi görevi yapacak Kaliteli Yaşam Merkezi’ni hayata geçiriyor.

Bu proje, huzurevi açısından Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler ve Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne ait  alanların yetersiz kalması, Alzheimer Gündüz Bakımevinin bulunmaması, Osmangazi Engelli Bakım Merkezi’nin (OBAM) yetersiz kalması dolayısı ile düşünülmüştür.

OBAM’da  şu andan şu anda bulunmayan ve yeterli olmayan çeşitli faaliyetleri gerçekleştirecekleri ve çeşitli ürünler ortaya çıkaracakları iş atölyeleri, spor, yemek, müzik salonu gibi becerilerini geliştirmeye yönelik donanım ve ekip ile çalışacakları alanlar Kaliteli Yaşam Merkezi içerisinde ayrı ayrı planlanmıştır.

Ayrıca hergün 70 kayıtlı engelli vatandaşımıza hizmet veren OBAM’IN kapasitesini arttırmak, kabul edilmeyi bekleyen 188 engelli vatandaşın da bu hizmetten faydalanmasını sağlamak Kaliteli Yaşam Merkezi’nin faaliyete geçmesi ile mümkün olacaktır.

Kaliteli Yaşam Merkezi Demirtaş Mahallesi , İnönü caddesi üzerinde ve İmar Planında Sosyo Kültürel Tesis Alanı olarak ayrılmış olan 14162 metrekare büyüklüğündeki arsada yer almaktadır.

Bir adet bodrum kat, zemin kat ve üç normal kattan oluşan yapı, 18200 metrekare inşaat alanına sahiptir.

U plan şemasında tasarlanan yapının iç alanında, trafikten arındırılmış, sakin ve korunaklı bir bahçe düzenlemesi yer almaktadır.

Binaya üç ayrı noktadan girilebilmektedir. Bu girişlerden ortada yer alan ve ana giriş niteliğindeki kapıdan, merkezdeki ana fonksiyonlardan biri olan HUZUR EVİ bölümüne ulaşılmaktadır.

Bu girişten ulaşılan kat, mescit, konferans salonu, yemekhane, kuaför gibi ortak hizmet alanlarıyla donatılmıştır.

U plan şemasının iki yanından ulaşılan tali girişlerden biri ÇOCUK REHABİLİTASYON MERKEZİ, diğeri YAŞLI REHABİLİTASYON MERKEZİ’ne aittir. Bu bölümlerde çocuk ve yaşlılara yönelik günlük bakım hizmeti verilecektir.

Çocuk rehabilitasyon merkezi girişinden ulaşılan zemin kat alanlarında atölyeler, spor salonu, terapi odaları, yemekhane gibi çocuklara yönelik sosyal alanlar yer almaktadır.

Yaşlı rehabilitasyon merkezinden ulaşılan zemin kat alanlarında ise yaşlılara uygun çalışmaların yapılabileceği atölye alanları, spor ve terapi odaları ile yemekhane yer almaktadır.

Birinci katta, orta alanda merkeze ait yönetim birimleri, çocuk bölümünde ve yaşlı bölümünde günlük bakım amacıyla hazırlanmış birimler yer almaktadır. Bu alanlarda 12 adet üçer kişilik dinlenme odaları ve TV salonu gibi fonksiyonlar bulunmaktadır. Bu alandan yararlanan konuklar, geçici olarak merkeze gelmekte ve akşam evine dönmek üzere ağırlanmaktadır.

Üstteki iki kat huzur evi ve rehabilitasyon merkezi olarak düzenlenmiştir. Bu alanda sürekli kalan konuklar için 112 adet  oda yer almaktadır. Odalar; banyosu, oturma bölümü, yatağı ve balkonuyla yeterli büyüklük ve donanımdadır. Bu bölümler, konukların gereksinimlerine uygun olacak şekilde geniş kapılar ve teknik imkanlarla da kolay yaşam olanakları sağlamaktadır.

Konuk odalarının yakınında yeteri sayıda doktor, hemşire, bakım ve banyo alanları düzenlenmiştir. Ayrıca her kat, kendi buluşma ve sosyalleşme imkanını sağlayacak oturma-tv-oyun salonuna sahiptir.

Binada yeterli sayıda ve ölçüde ulaşım ve servis çekirdeği yer almaktadır. Hasta ve sedye kullanımına uygun ölçüde asansörler ve merdivenler bulunmaktadır.

Bodrum katta az sayıda kapalı otopark alanı ile ambulans hizmeti için alan yer almaktadır. Sığınak, ısıtma ve havalandırma merkezleri ile personel soyunma odaları, çamaşırhane, depo ve mutfak alanları da bu kattadır.

Yapıyı oluşturan tüm bu birimler, çağdaş bir bakım merkezi için yeterli olanakları sağlamaktadır. Mimari olarak seçilen malzeme ve tasarımla da bu çağdaşlık vurgulanmaktadır.

Binanın ve böylesi bir merkezin yapılmasındaki amaç, isminden de anlaşılacağı üzere; yaşama kalite katmaktır.

 

ALZHEİMER GÜNDÜZ BAKIMEVİ

 

20-25 kişilik kapasiteli gündüz bakımevinde ilçemizin Alzheimer hastaları sabah servis ile alınarak akşam servisle bırakılacaklardır.

 Çeşitli faaliyetleri gerçekleştirecekleri ve çeşitli ürünler ortaya çıkaracakları iş atölyeleri, spor, yemek, müzik salonu gibi becerilerini ortaya koyabilecekleri donanım ve ekip ile çalışacakları alanlar olacaktır.

Bu hizmetler karşılığında hiçbir ücret  talep edilmeyecektir.

 

YAŞLI HUZUREVİ

Osmangazinin huzurevlerine yerleşmek üzere sıra bekleyen tüm yaşlılarına hizmet etmek hedeflenmiştir.

200 kişi kapasiteli 112 odadan oluşan huzurevi; kadın, erkek odaları ve bunların da, ilçe vatandaş talepleri analiz edilerek, şehrimizin en çok ihtiyacı olan tek kişilik ve çift kişilik odalardan oluşturulması sağlanacaktır.


E-Bülten Aboneliği
E-Mail Adresiniz :
Soğanlı Kentsel Dönüşümü CANLI İZLEYİN